kolarze

Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczął się 26. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków.  Pierwszy etap wiedzie wokół Lublina. Do rywalizacji zgłoszonych zostało 114 kolarzy z 19 ekip (siedmiu polskich).

Start honorowy zlokalizowano na placu Litewskim, skąd zawodnicy o godz. 9 wyruszyli do Dysa, a stamtąd rozpoczęli poważne ściganie. Trasa środowego etapu przebiega m.in. przez Lubartów, Łęczną i Świdnik. Koło południa kolarze spodziewani są na mecie na ul. Mełgiewskiej w Lublinie.
Rozegranych zostanie pięć etapów zawodow. Trasa ma długość 737,3 km i prowadzić będzie przez sześć województw: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie. Impreza zakończy 4 lipca na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.
– „Solidarność” to nie tylko manifestacje i protesty. To również promowanie dobrych wzorców poprzez organizowanie imprez sportowych –  mówi Piotr Duda, przewodniczący KK –  Ten wyścig jest jedną z naszych trzech sztandarowych imprez sportowych. Pozostałe to maraton sierpniowy w Trójmieście oraz skoki narciarskie na igielicie, które odbywają się jesienią w Zakopanym. Oprócz tego wspieramy i patronujemy kilkudziesięciu mniejszym wyścigom, turniejom, biegom i zawodom w całej Polsce i jestesmy z tego dumni. Każda dyscyplina sportowa wymaga nie tylko siły, ale i hartu ducha. Tak więc nie tylko siła fizyczna, ale i charakter decyduje o wyniku. Ważne, żeby próbować, bo kto stanął na starcie, już jest zwycięzcą – wyjaśnia szef Związku.
Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków jest imprezą wpisaną w Międzynarodowy Kalendarz UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej). Wyścig znajduje się w grupie Europe Tour. Klasa ta jest zarezerwowana dla imprez reprezentujących odpowiednio wysoki poziom zarówno organizacyjny jak i sportowy. Jest to jedyna impreza kolarska w Polsce w tej kategorii z tak szerokim zasięgiem terytorialnym i zróżnicowaną trasą. Rywalizacja odbywa się pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Trasa wyścigu TUTAJ.

By admin