referendum

Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z „Solidarnością” złożą do prezydenta Komorowskiego wniosek o rozszerzenie planowanego na wrzesień referendum o 3 dodatkowe pytania  – Jako szef obywatelskiego komitetu referendalnego jestem bardzo na tak – powiedział Piotr Duda po spotkaniu z Beatą Szydło, podczas wspólnej konferencji prasowej w Gdańsku. – Mam nadzieję, że prezydent Komorowski pod koniec swojej kadencji zrobi wreszcie to, co powinien był zrobić 3 lata temu.

Beata Szydło, wiceprezes PiS zapowiedziała, że dokument trafi do Prezydenta RP w środę. Dodane pytania dotyczą wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków oraz  prywatyzacji Lasów Państwowych. – Te inicjatywy referendalne były podjęte przez obywateli i zostały odrzucone przez obecnie rządzący w Polsce układ – tłumaczyła Szydło.  Wyjaśniła, że skoro miliony podpisów zostały wyrzucone do kosza, a referendum i tak jest organizowane, to prezydent może poszerzyć zakres pytań. Podziękowała Piotrowi Dudzie za spotkanie i poinformowała, że wspólnie podpisany wniosek referendalny  zostanie złożony na ręce prezydenta Komorowskiego.
Wiceprezes PiS podkreśliła, że zaproponowane przez prezydenta referendum będzie kosztowało ok. 100 mln zł. – Dlatego proponujemy, żeby za jednym razem zapytać o inne bardzo ważne dla Polaków kwestie – wyjaśniła.
– To dla mnie ważne spotkanie, bo od 2012 roku toczymy batalię o niepodwyższanie wieku emerytalnego – mówił Piotr Duda. Przypominał, że pod wnioskiem „Solidarności” o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego podpisało się 3,5 mln obywateli. Ponieważ Sejm odrzucił wniosek, Duda zwrócił się do prezydenta Komorowskiego z prośbą o przeprowadzenie głosowania, ale ten nie chciał rozmawiać i podpisał ustawę przygotowaną przez rząd PO-PSL, ponieważ był „prezydentem partyjnym”.  – Dlatego umowa programowa podpisana jeszcze z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą była dla nas tak ważna – mówił szef Związku.
– Najlepszą formą dialogu ze społeczeństwem jest referendum – podkreślał Piotr Duda – Nie ma lepszego porozumienia z obywatelami. Tym bardziej, że ta akurat sprawa dotyczy 16 mln Polaków ubezpieczonych w naszym kraju.

By admin