Dnia 7 października 2024r. w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia, w której czynny udział brała Koleżanka Katarzyna Dubielak – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.
W części obrad uczestniczył jako gość Prezes NFZ Filip Nowak.
Głównymi tematami obrad były kwestie związane z zapaścią finansową NFZ, niepłaceniu szpitalom za wykonane świadczenia i ograniczenia w dostępności dla pacjentów.
Oburzenie zebranych wywołały zapowiedzi minister Leszczyny dotyczące wygaszania ustawy o sposobie ustalania najniższego zasadniczego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Kolejny raz rządzący próbują przerzucać odpowiedzialność za nieudolność w rządzeniu na pracowników służby zdrowia i konfliktować ich z pacjentami.
Związkowcy wyrazili swoje solidarne poparcie dla zwalnianych pracowników z PKP Cargo, Beko i Poczty Polskiej.
Zjazd zakończyło spotkanie z wiceprzewodniczącym KK NSZZ „Solidarność” Bartłomiejem Mickiewiczem.
Wiodącym tematem były plany działań Związku wobec antypracowniczej i antyzwiązkowej postawy rządu.
Poniżej treść Stanowiska:
Stanowisko Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Służb Zdrowia NSZZ „Solidarność” w sprawie trwałości gwarancji wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia
Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się zamiarów likwidacji bądź zawieszenia Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Ustawa jest gwarantem sukcesywnego wzrostu wynagrodzeń w ślad za wzrostem zarobków w innych dziedzinach gospodarki. Skutki realizacji ustawy która powstrzymała emigrację pracowników i zapewniła spokój społeczny nie mogą być usprawiedliwieniem „dziury finansowej” NFZ.
Wyrażamy oburzenie próbą przerzucania odpowiedzialności za zaistniały kryzys finansowy Narodowego Płatnika na pracowników opieki zdrowotnej.
Jest to głęboko nieuczciwe i wprost prowadzące do fali niezadowolenia społecznego.
Ostrzegamy że szukanie oszczędności w kieszeniach pracowników służby zdrowia i skazanie ich na degradację w stosunku do innych zatrudnionych w gospodarce narodowej wywoła szereg negatywnych skutków.
Przestrzegając przed tym wzywamy rządzących do przestrzegania zasad dialogu społecznego, zwłaszcza w tak istotnych dla systemu kwestiach.
źródło: https://www.solidarnosc.org.pl/soz