W Spale obraduje dziś Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Posiedzenie rozpoczęło się od tradycyjnej modlitwy.

Uczczono pamięć Jacka Rybickiego

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uczcili też minutą ciszy pamięć Jacka Rybickiego, byłego wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność”, który zmarł we wrześniu tego roku.

Dyskusja

W dalszej części obrad związkowcy będą rozmawiać m.in. na temat raportu „Drapieżny Zielony (nie)Ład” opracowanego na zlecenie Solidarności oraz akcji referendalnej realizowanej przez Związek.

Komisja Krajowa dyskutować będzie także o trwających zwolnieniach w dużych zakładach pracy.

Obradująca dziś w Spale Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła stanowisko, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzi zwolnienia 1800 pracowników w zakładach Beko Poland Manufacturing sp. z o.o.

Autorzy stanowiska zaznaczają również, że wspierają wszelkie działania Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w tych zakładach w celu wycofania decyzji o zwolnieniach.

„Wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu generuje wysoki stopień niepewności”

Należy pamiętać, że skutki zamknięcia dwóch fabryk chłodziarek w Polsce, we Wrocławiu i w Łodzi, nie ograniczą się do likwidacji 1800 miejsc pracy, ale będą skutkować kolejnymi zwolnieniami w zakładach produkujących dla tych fabryk różne elementy i akcesoria

– piszą autorzy stanowiska.

Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” sytuacja w Beko Poland Manufacturing sp. z o.o. ma swoje korzenie w tzw. Zielonym Ładzie, którego, jak przekonują związkowcy, rząd Polski jest gorącym zwolennikiem.

Jedną z podstawowych zasad w biznesie jest przewidywalność. Wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu generuje wysoki stopień niepewności nie tylko w kwestii cen energii, ale w ogóle stabilności jej wytwarzania. Dodatkowo różne koszty generowane przez Zielony Ład skłoniły koncern do wycofania się z Europy

– czytamy w stanowisku.

Według członków Komisji Krajowej NSZZ „S” zapowiedź likwidacji fabryk Beko w Polsce i pozostawienie produkcji we Włoszech wydaje się mieć uzasadnienie w stosunku władz włoskich do Zielonego Ładu.

Zapowiedź Włochów wystąpienia z wnioskiem o rewizję Zielonego Ładu i utrzymaniem produkcji samochodów z silnikami spalinowymi jest tego potwierdzeniem

– przekonują.

Apel do władz

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do rządu RP oraz władz regionalnych Łodzi i Dolnego Śląska o podjęcie wszelkich działań prowadzących do zmiany decyzji koncernu Beko dotyczącego likwidacji 1800 miejsc pracy w Polsce.

By Mariusz