Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią obradująca w Płocku Komisja Krajowa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą, konwencjami MOP oraz ustawą o związkach zawodowych rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września i 14 października zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
W załączeniu pod artykułem galeria zdjęć z posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
O całej sprawie pisaliśmy tutaj>>>. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
Dzisiejszą Komisję Krajową rozpoczął od modlitwy duszpasterz ludzi pracy ks. Tadeusz Łebkowski. – Dzisiejszy czas wymaga od Polski podobnego zaangażowania w ratowaniu Europy przed pogaństwem, jak za czasów Jana III Sobieskiego. Aby temu podołać trzeba prosić o wsparcie Boga, mając ku temu dwóch wielkich pośredników – Świętego Jana Pawła II i patrona Solidarności bł. a już właściwie Świętego ks. Jerzego Popiełuszkę. Po nim wystąpił wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski. Podkreślał przede wszystkim znaczenie „Solidarności” dla przemian, które dokonały się w Polsce oraz zwracał uwagę na wkład Płocka w powstanie NSZZ „Solidarność”.
W pierwszej części odbyła się prezentacja strony www.diariuszzwiazkowy.pl, po której rozpoczęło się procedowanie porządku KK. Jednym z pierwszych było właśnie przyjęcie wniosku o złożenie skargi do TK o zbadanie zgodności § 2 ust. 4 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz § 2 ust. 4 pkt 1, § 3 i § 4 ust. 7 i 8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Konstytucją, Konwencją MOP nr 87 oraz ustawą o związkach zawodowych w zakresie, w jakim przyznają prawo do zawarcia porozumienia dotyczącego sposobu podziału miesięcznie środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne jedynie przedstawicielom związków zawodowych pielęgniarek i położnych, zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
Członkowie KK przyjęli również stanowisko, w którym potępiają ostatnie decyzje Ministra Zdrowia, gwarantujące wzrost wynagrodzenia tylko dla jednej grupy zawodowej, Wywołało to uzasadnione protesty środowiska medycznego, konfliktując pracowników i tworząc napięcia społeczne w placówkach zdrowia, tym bardziej, że towarzyszy im łamanie prawa. „Solidarność” domaga się wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych w opiece zdrowotnej zapewnionego w trwałych rozwiązaniach systemowych, zerwania z plagą umów śmieciowych oraz zaprzestania wymuszania na pracownikach zawierania umów cywilnoprawnych bądź samozatrudnienia, systematycznego zwiększania nakładów finansowych na opiekę zdrowotną ze środków publicznych oraz zaprzestania dalszej komercjalizacji i prywatyzacji sektora ochrony zdrowia.
„Solidarność” protestuje przeciwko nadaniu Pedro Pereira da Silva dyrektorowi operacyjnemu Grupy Jeronimo Martins (właściciel sieci Biedronka) Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Mając na uwadze rozbieżność między antypracowniczymi i antyzwiązkowymi działaniami sieci Biedronka, a uzasadnieniem przyznania odznaczenia, KK wyraża pogląd, że w oparciu Ustawę o orderach i odznaczeniach należałoby rozważyć możliwość odebrania orderu.