W dniu 23 października 2015 roku odbyły się uroczystości z okazji XXXV-lecia „Solidarności” oświatowej Płocka oraz Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych ponad 120 gości znaleźli się m.in.:
- Ryszard Proksa – Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”
- Jerzy Obrębski – Przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „S”
- Andrzej Burnat – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „S”
- Stanisław Szkopek – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „S”
- Anna Pietrzak – Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie
- Ks. Prałat dr Mirosław Milewski – Kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej Wikariusz Generalny
- Ks. Andrzej Krasiński – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej
- Ks. Arkadiusz Grygowski – Diecezjalny Duszpasterz Nauczycieli
- Iwona Sierocka – Wicestarosta Powiatu Płockiego
- Lech Dąbrowski – Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego
- Agnieszka Sulkowska – wz. Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika – p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku
- Andrzej Nowakowski – Prezydent Miasta Płocka
- Roman Siemiątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Płocka
- Tomasz Korga – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Płocka
- Cezary Wiśniewski – wz. Rektora Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku
Janusza Zielińskiego – Prodziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku
- Grzegorz Skwarna – Kierownik MSCDN Wydział w Płocku, a także Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Płocku w latach 90. – Ireneusz Werner i Ewa Adasiewicz.
Z dużym zaciekawieniem zebrani obejrzeli prezentację działalności związku w minionych 35 latach, podzieloną na następujące zagadnienia:
- władze, sztandar, wyróżnienia 5. konkursy, konferencje, szkolenia
- rekreacja, turystyka, kultura 6. spotkania, uroczystości
- wycieczki, pielgrzymki, warta 7. wigilie, choinki dla dzieci
- akcje protestacyjne 8. Walne Zebrania Delegatów
Po prezentacji rozpoczął się kolejny punkt części oficjalnej – wręczanie odznaczeń i nagród, które zostały przyznane na wniosek Przewodniczącego Krysztofiaka dla członków związku. Najpierw dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Płocku Anna Pietrzak wręczyła czworgu związkowcom Medale Komisji Edukacji Narodowej – najwyższe odznaczenie resortowe, a Przewodniczący Marek Krysztofiak – listy gratulacyjne w imieniu Sekcji Regionalnej Oświaty.
Następnie Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wręczył nagrody prezydenta miasta. Przedtem jednak w swoim wystąpieniu podkreśli historyczną i obecną rolę „Solidarności” w działaniach na rzecz przemian w oświacie. Pogratulował też wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym oraz podziękował za współpracę Przewodniczącemu Krysztofiakowi. Ten z kolei wyraził wdzięczność Prezydentowi za nagrody oraz wparcie finansowe uroczystości. Podziękował także innym instytucjom, które przyznały związkowcom nagrody i wyróżnienia, do których Przewodniczący dołączył listy gratulacyjne w imieniu „Solidarności” oświatowej Płocka i Regionu Płockiego.
W dalszej części jedną Złotą i 16 Srebrnych Odznak Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wręczył Przewodniczący Sekcji Ryszard Proksa. Oprócz gratulacji odniósł się on do aktualnej sytuacji w kraju i życzył zebranym obudzenia się w innej Polsce po niedzieli wyborczej 25 października. Mniej polityczne były wystąpienia innych zaproszonych gości, którzy – oprócz jubileuszowych życzeń i gratulacji dla uhonorowanych za działalność na rzecz oświaty i „Solidarności”- wręczali Listy gratulacyjne, a niekiedy również drobne upominki.
Przewodniczący Krysztofiak podziękował za pomoc w organizacji uroczystości, złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie współprowadząca uroczystość Urszula Gołębiewska poprosiła o wyprowadzenie sztandaru „Solidarności” oświatowej.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się niestandardowym toastem Przewodniczącego Krysztofiaka, w którym powiedział:
Szanowni Państwo !
Latem 1980 roku doszło do buntu społecznego w Polsce przeciw totalitarnej, komunistycznej władzy. „Lawina” ruszyła z Lubelszczyzny, jak śpiewa Krzysztof Cugowski, i rozlała się na cały kraj, z Wybrzeżem i Gdańskiem na czele. Dotarła także do Płocka. Niezależne struktury związkowe powstawały w różnych branżach, w tym również w grudniu 1980 roku w oświacie – a pierwszym Przewodniczącym MKOiW NSZZ „Solidarność” został Jan Kulikowski, repatriant z Wileńszczyzny, nauczyciel matematyki w LO im. Wł. Jagiełły. Jego postać, a także innych członków i działaczy „Solidarności” oświatowej, którzy przez minione 35 lat uczestniczyli w organizacji, zarządzaniu i działalności związkowej możecie obejrzeć na fotografiach na okolicznościowej wystawie. Pan Jan nie jest dzisiaj z nami, a powody nieobecności są zawarte w liście, który przesłał na moje ręce wraz z życzeniami „dobrej zabawy, miłych rozmów i wspomnień Koleżanek i Kolegów „Solidarnościowców”, szczególnie TYCH, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność współpracować w tamtych TRUDNYCH CZASACH i organizować działalność NASZEGO ZWIĄZKU”.
Szanowni Państwo !
35 lat działalności NSZZ „Solidarność” nie było i nie jest usłane różami. Niepokorną organizację próbowali zniszczyć komuniści, wprowadzając stan wojenny i delegalizując nasz związek zawodowy, ale również działalność w obronie praw pracowniczych już po 1989 roku w wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej do łatwych nie należy.
Najlepiej świadczy o tym fakt, że 14 października br. czyli w Dzień Edukacji Narodowej nie świętowaliśmy a manifestowaliśmy pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, wspólnie zresztą z ZNP, przeciwko polityce oświatowej Rządu. W tej nowej III RP kierował naszą Organizacją ponownie – do 1991 roku kol. Kulikowski, następnie kol. Ireneusz Werner, kol. Ewa Adasiewicz i moja skromna osoba. Pozwólcie, że dziękując moim poprzednikom, wszystkim członkom i działaczom „Solidarności” oświatowej z okazji Jubileuszu 35–lecia wzniosę toast i złożę życzenia wszelkiego dobra w życiu zawodowym, osobistym i działalności związkowej. Na pogrzebie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „Solidarności” – Lech Wałęsa powiedział: „Solidarność” żyje, bo ty oddałeś za nią swoje życie”. Niech te słowa i postawa naszego patrona będą dla Nas wskazówką, drogowskazem i wzorem w dalszym życiu i pracy społecznej.
Za „Solidarność” !
mgr Marek Krysztofiak
Przewodniczący MKOiW i SOiW
NSZZ „Solidarność” w Płocku