Prawo do „odłączenia” (do bycia offline) staje się coraz bardziej naglącą potrzebą europejskich pracowników. Poziom ich stresu zwiększa się wraz z ciągłą koniecznością odbierania telefonów czy maili związanych z pracą po godzinach pracy.

Dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji – alarmują eksperci.

Prawo pracownika do czasu wolnego od pracy

W ramach projektu „Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” (strona projektu) dr Agnieszka Zwolińska z Uniwersytetu Warszawskiego podjęła próbę przedstawienia propozycji zapisów, które mogą być wykorzystane podczas procesu negocjowania układu zbiorowego pracy / innego porozumienia. Mogą one także stanowić punkt wyjścia wzbogacający konsultację regulaminu pracy.

Konieczność podejmowania tematyki prawa do odłączenia się w negocjacjach zbiorowych jest coraz bardziej paląca

– komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ „Solidarność”. – Ważne także, aby w ramach Związku wymieniać się informacjami, co i gdzie w tym obszarze udało się wynegocjować – dodaje.

Jak twierdzi, celem przedstawionych propozycji jest zainspirowanie partnerów społecznych do szukania rozwiązań wzmacniających ochronę prawa pracownika do czasu wolnego od pracy.

Są to propozycje z podziałem na trzy kategorie: przedsiębiorstwo produkcyjne, przedsiębiorstwo produkcyjne zatrudniające znaczną liczbę przedstawicieli handlowych, przedsiębiorstwo usługowe. Przyjęcie takich rozwiązań powinno uwzględniać uwarunkowania istniejące w przedsiębiorstwie, w tym zakres i intensywność korzystania przez poszczególnych pracowników z narzędzi porozumienia się na odległość, oraz prawo mające zastosowanie do stosunków pracy pracowników

– przekonuje.

Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi prawa do odłączenia się

21 stycznia 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję zawierającą zalecenie dla Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia dyrektywy o prawie pracowników do „odłączenia” poza godzinami pracy. W chwili obecnej Komisja Europejska rozpoczęła prace nad problematyką prawa do odłączenia się. Trwa pierwsza faza konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi.

źródło:https://www.tysol.pl/a123534-Pracownik-ma-prawo-do-bycia-offline-Trwaja-prace-nad-regulacjami-dotyczacymi-tzw-prawa-do-odlaczenia

By Mariusz