Duda-Duda

–  To było bardzo dobre spotkanie. Zwłaszcza w porównaniu z tym, co było do tej pory. Nie przypominam sobie, by prezydent Komorowski zapraszał nas na tego typu rozmowy, choć o to zabiegaliśmy – mówi Piotr Duda, szef „Solidarności” po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. – Pan prezydent powtarzał trzy razy, że nie wycofuje się z żadnych obietnic przedwyborczych.

Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania zorganizowanego z inicjatywy Prezydenta RP. O dołączeniu dodatkowych pytań do wrześniowego referendum Andrzej Duda rozmawiał z liderami obywatelskich inicjatyw referendalnych w sprawie wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.

– Pan prezydent jest zdeterminowany, by zadać te pytania, by społeczeństwo wypowiedziało się w tych trzech sprawach – podkreśla Piotr Duda, który występował jako pełnomocnik wniosku obywatelskiego ws. wieku emerytalnego. – Jako „Solidarność” zaproponowaliśmy innym termin referendum. Jeśli z powodów prawnych nie mogłoby dojść do dodania dodatkowych pytań 6 września, to mogłyby zostać zadane przy okazji wyborów parlamentarnych 25 października. Decyzja oczywiście należy do pana prezydenta, który ma rozmawiać ze swoimi ekspertami i podejmie tę kwestię – wyjaśnia przewodniczący KK i dodaje – To jest nowe otwarcie.

„Solidarność” na początku lipca razem z PiS złożyła wniosek do prezydenta Komorowskiego o rozszerzenie wrześniowego referendum o pytania dotyczące wieku emerytalnego, prywatyzacji Lasów Państwowych oraz obowiązku szkolnego sześciolatków. W sierpniu Piotr Duda zaapelował o to samo do prezydenta Andrzeja Dudy, który już jako prezydent elekt zapowiedział, że po zaprzysiężeniu zamierza złożyć projekt ustawy dotyczący wieku emerytalnego.