mlodzi

Młodzi Polacy długo czekają na samodzielność. Z danych Eurostatu wynika, że statystyczny obywatel Unii wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 26 lat. W Polsce dzieje się to zazwyczaj 2 lata poźniej. Pod tym względem ustępujemy jedynie krajom najbiedniejszym oraz tym z rejonu basenu Morza Śródziemnego, informuje portal forsal.pl.

Statystyczny obywatel Unii wyprowadza się z domu rodzinnego w wieku 26 lat. Najszybciej wyprowadzają sie młodzi mieszkańcy bogatych krajów skandynawskich ( 19 lat). Na drugim biegunie są takie kraje jak Chorwacja, Słowacja, Malta, Włochy, Grecja, Bułgaria czy Portugalia. W nich to średni wiek wyprowadzki z rodzinnego domu wynoszą od 29 lat do prawie 32 lat (Chorwacja). W przypadku Bułgarii, Słowacji i Chorwacji przyczyną są relatywnie niskie dochody. W krajach basenu Morza Śródziemnego mężczyźni znacznie później decydują się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Od lat taki wzorzec kulturowy funkcjonuje w tym regionie, a wysokie bezrobocie wśród młodych tylko go wzmacnia.
Z danych Eurostatu wynika, że większość dorosłych wciąż mieszkających z rodzicami posiada pracę. W Polsce aż 66,4% dorosłych, którzy jeszcze się nie wyprowadzili ma pracę na pełen etat, a kolejne 5% pracuje dorywczo. Tak więc to nie brak pracy, a niskie zarobki są głównym powodem późnej wyprowadzki.

By admin