6c8ec5c6b4f62869020407e2f0b1f334_L

W pierwszym kwartale 2015 roku liczba ofert pracy dla specjalistów zwiększyła się o 5,5 proc., podaje „Rzeczpospolita”. Jednocześnie coraz trudniej znaleźć pracę ludziom młodym, niewykształconym, oraz osobom starszym, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.

Etatów przybywa głównie dla specjalistów, najwięcej dla osób zajmujących się finansami, handlem i sprzedażą, branżami IT i HR.

Według portalu Pracuj.pl, najbogatsza oferta zatrudnienia skierowana jest do specjalistów ds. marketingu (25 proc. więcej ofert niż rok wcześniej). Znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano też wśród informatyków, którzy w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 2015 otrzymali ponad 15,2 tys. propozycji, o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wielu osób potrzeba też do pracy w produkcji, przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Łącznie to ponad 16 proc. więcej niż w zeszłym roku. Znacznie bardziej dynamiczna sytuacja panuje też w bankowości, finansach, księgowości i ubezpieczeniach. Rekrutują też duże spółki budowlane Skanska czy Budimex. Każda z nich poszukuje ok. 800 osób na różne stanowiska.

Choć przybywa pracy dla specjalistów, to jednocześnie coraz trudniej znaleźć pracę ludziom młodym, niewykształconym, oraz osobom starszym, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Trudności ze znalezieniem pracy mają również pracownicy administracji i sektora edukacyjnego.

Z danych GUS wynika, że o pracę najtrudniej w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

mm/aja

By admin