Grudzień

Mija czterdzieści pięć lat od masakry bezbronnej ludności Wybrzeża. Obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” nie zapomniała o tych wydarzeniach i podjęła stanowisko ws. Grudnia 70, oddając hołd wszystkim poległym, pokrzywdzonym i ich rodzinom.

„Winni tej zbrodni nigdy nie zostali i już nie zostaną ukarani. Stanisław Kociołek, ówczesny wicepremier i Wojciech Jaruzelski wówczas minister obrony narodowej, odpowiedzialni za krwawą pacyfikację strajków robotniczych w Szczecinie, Gdyni, Gdańsku i Elblągu, odeszli nie odpowiedziawszy za swoje haniebne decyzje” – czytamy w stanowisku KK.

W związku ze zbliżającą się 45. rocznicą grudniowej w 1970 roku, „Solidarność” oddaje hołd wszystkim poległym, pokrzywdzonym i ich rodzinom. „Nigdy nie zapomnimy, że również dzięki ich poświęceniu, ich ofierze żyjemy dziś w wolnej Polsce, tę wolność musimy mądrze zagospodarować, jesteśmy im to winni” – zapewnia KK NSZZ „Solidarność”.

Wcześniej Komisja Krajowa w związku z przypadajacymi w przyszłym roku 60 rocznicą Czerwca 1956, 40 rocznicą protestów 1976 roku oraz 35 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Zrywów Czerwcowych i Ofira Stanu Wojennego.