Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby, może korzystać z zasiłku chorobowego. Przy czym limit dni tego świadczenia jest ograniczony do tzw. okresu zasiłkowego.

Okres ten obejmuje 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży zasiłek chorobowy może być wypłacany przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. W konsekwencji powyższych uwag, do okresu zasiłkowego w związku z chorobą nie powinno się wliczać zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad członkiem rodziny (np. dzieckiem). Zatem pracownikowi, który dostarczył zwolnienie lekarskie np. na chore dziecko po 182 dniach zwolnienia w związku z własną chorobą, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Nie ma przy tym znaczenia, czy między zwolnieniami lekarskimi wystawionymi w związku z chorobą pracownika i dziecka istniała przerwa.