14 sierpnia 2022 r. przypada 40 rocznica wyjątkowo brutalnej pacyfikacji obozu internowania dla działaczy „Solidarności” w Kwidzynie. W jej wyniku pobito ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń. Trwająca kilka godzin bestialska akcja była odpowiedzią na protest uwięzionych dotyczący ograniczenia kontaktów z rodzinami. Skutkiem brutalnych działań milicji i służby więziennej były ciężkie obrażenia, których konsekwencje zdrowotne poszkodowani odczuwają do dzisiaj. Kilku internowanych dotkliwie pobitych 14 sierpnia oskarżonych zostało przez Prokuraturę Wojewódzką w Elblągu o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej. 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazał 6 internowanych na karę więzienia.

Warto zaznaczyć, że wśród internowanych oraz pobitych było kilku działaczy z Płocka.

Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” i Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności organizują w dniach 13-14 sierpnia 2022 r.

Zjazd Internowanych w Kwidzynie. Prosimy osoby chcące wziąć udział w spotkaniu o zgłoszenie do biura  NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie tel.   55 645 64 46, mail: solidarnosckwidzyn@wp.pl

By Mariusz