pkp

Liderzy trzech reprezentatywnych central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum ZZ wystosowały do premier Ewy Kopacz list z żądaniem wstrzymania procesu prywatyzacji PKP Energetyka. – To spółka o strategicznym znaczeniu – alarmują związkowcy.


W liście czytamy: Szereg ekspertów od spraw kolejnictwa, gospodarki, biznesu i energetyki odradza prowadzoną w taki sposób prywatyzację. Zwracamy się do Pani Premier o wysłuchanie tych głosów.
Związkowcy zwracają też uwagę, że nabywcą ma być fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, a porozumienie z ze związkami zawodowymi zostało podpisane przez Caryville Investments, której kapitał zakładowy to zaledwie 5000 zł. Ponadto należy ona do innej firmy – Edison Holdings.
– Obawiamy się więc, że problemem może okazać się możliwość egzekwowania podjętych zobowiązań – czytamy w liście do premier Kopacz.
Ponadto ich zdaniem tempo prac nad tak ważną transakcją to kolejny argument przeciw sprzedaży.
PKP Energetyka zajmuje się zakupem i dystrybucją energii dla PKP oraz sprzedażą dla innych podmiotów. Od kilku lat notuje milionowe zyski, która zdaniem zakładowej „Solidarności” jest efektem przemyślanej restrukturyzacji prowadzonej w ostatnich latach. „Solidarność” przestrzega przed konsekwencjami tej prywatyzacji dla innych spółek PKP.
– Spółka mająca tak istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, a w szczególności bezpieczeństwo ruchu kolejowego nie powinna wychodzić spod nadzoru właścicielskiego skarbu państwa – pisali 17 lipca w swoim stanowisku związkowcy z Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP ENERGETYKA S.A. Zakład Północny.

PKP_Energetyka_1

 

By admin