Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz zarządów PKN Orlen, Lotosu i PGNiG podpisali we wtorek umowę społeczną, związaną z konsolidacją spółek.

W związku z procesem łączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisano umowę społeczną pomiędzy Krajowym Sekretariatem Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”, w tym organizacjami zakładowymi działającymi w tych koncernach oraz prezesami poszczególnych firm: Danielem Obajtkiem, Zofią Paryłą i Pawłem Majewskim. Patronami porozumienia jest wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef “Solidarności” Piotr Duda.

Podpisanie umowy miało miejsce w obecności przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nie będzie żadnych grupowych zwolnień. – Dostosujemy prawa pracy i płacy do lepszego pracodawcy – stwierdził. – To porozumienie pokazuje nasze intencje. Nie ma możliwości w tym procesie grupowych zwolnień. Optymalizacja nie będzie polegała na wyeliminowaniu pracowników. To bardzo ważne porozumienie. Pokazujemy, że szanujemy pracowników i prawo pracy – podkreślił Daniel Obajtek.

– To potężny krok w stronę budowy czempiona polskiego przemysłu i jednej z największych firm w tej części Europy – stwierdził z kolei Sasin. – Orlen, Lotos i PGNiG to potężny potencjał gospodarczy i inwestycyjny. Już dzisiaj Orlen jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Generuje miliardowe dochody dla polskiej gospodarki i przyczynia się do budowania nowym miejsc pracy. Chcemy dotychczasowe procesy zwielokrotnić, by w dobie transformacji energetycznej, skutecznie móc zmierzyć się z zadaniami, które ona ze sobą niesie. Jest zgoda Komisji Europejskiej na fuzję Lotosu i Orlenu. Pracujemy także nad fuzją Orlenu i PGNiG – dodał Jacek Sasin.

Stronę społeczną reprezentowali: Henryk Kleczkowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ „Solidarność”, Bolesław Potyrała, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ „Solidarność” oraz Mirosław Miara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność”.

– Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego skupia 24 tys. członków Związku z przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, szklarskiego, ale też z przemysłu naftowego i górnictwa naftowego i gazu. Organizacje, które są z firm wchodzących w fuzję wchodzą w skład naszego Sekretariatu. Mamy naturalny mandat do negocjowania porozumień w skali całej fuzji. To porozumienie jest pierwszym krokiem. Nie uznajemy dzisiejszego dnia za dzień finałowy. To pierwszy krok dla negocjacji – podkreślił Mirosław Miara.

www.tysol.pl