Decyzja Prezydenta o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie czy nie zostały złamane zasady poprawnej legislacji przy wprowadzaniu zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, znoszących górny limit dochodów od których potrąca się składki emerytalne, jest odpowiedzią na apel NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Lewiatan – ocenia przewodniczący Związku Piotr Duda.
Przewodniczący zwraca uwagę, że jeśli TK szybko dokona rozstrzygnięcia tego wniosku, mając na uwadze roczne vacatio legis, możliwe będą ewentualne zmiany jeszcze przed wejściem w życie przyjętej nowelizacji.

Zdaniem Piotra Dudy decyzja TK w tej sprawie będzie ważnym testem, jak Trybunał podchodzi do kwestii dialogu społecznego w procesie legislacyjnym.